Kontaktujte nás info@hk-green.cz

Begonie a její nemoci

Krásná dekorativní rostlina. Je vhodná pro pěstování v nádobách a truhlících na balkonech, v interiérech ale také v záhonech. Rostlina která má téměř 1000 druhů. Rostlina, která se pěstuje tak pro pěkné květiny, jakož i pro atraktivní listy - to je Begónie.

Nemoci se však vyskytují iu této nepříliš náročné a velmi oblíbené rostliny. To že rostlina onemocní, napadnou ji škůdci nebo trpí jinými neduhy, jde skoro vždy na vrub její pěstitelům. Problémy rostlin způsobí, ať už vysázením do nesprávné zeminy, umístěním na příliš silném slunci, nedostatečným větráním, nebo nesprávným poléváním a výživou rostlin.

Příznaků, že rostlina není v pořádku, je několik a jsou viditelné skoro. Rostlina je méně vitální. Stonky přilehlé. Na listech se tvoří skvrny nebo ztrácejí barvu. Okraje listů jsou suché. Listy se kroutí a ztrácejí svůj původní tvar. Každý z těchto projevů nám signalizuje jiný problém, kterým rostlina trpí.

Mezi nejnebezpečnější nemoci begonií patří plísně, houbovité onemocnění a onemocnění způsobené virem.

Plíseň šedá - botrytis cinerea

Projevuje se jako šedý povlak, který se může objaviťna kterékoliv části rostliny - na listech, stoncích, poupatech i květech. Protože tato plíseň napadá zejména rostliny s měkkými listy, poměrně často napadá i Begónie.

Na listech napadených rostlin se objeví i hnědé skvrny. Při zjištění této choroby rostlinku třeba oddělit od ostatních, odstranit a zničit všechny napadené části rostliny a na rostlinku aplikovat postřikem fungicid. Je třeba odstranit i napadenou zeminu. Nejvhodnější je prosazení do nového substrátu. Při dalším pěstování musíme zmírnit zalévání a rosení. Rostlince prospěje i lepší větrání.

Padlí

Toto onemocnění není až tak časté jako plíseň šedá a způsobuje ho primitivní houbovitý organismus - fungus. Na povrchu listů napadené rostliny se vytváří prachovitých nános bílé barvy. Na rozdíl od plísně šedé nemá tato choroba pro napadenou rostlinu tak vážné následky. Při zanedbání se však může rozšířit na stonky a květy. Listy, které jsou nejvíce postiženy je třeba odstranit a na rostlinu aplikovat postřikem fungicid. Listy je možné i jemně poprášit sírou. V okolí rostliny je třeba zlepšit větrání.

Viry

Jsou to velmi drobné částice, které můžeme pozorovat pouze elektronickým mikroskopem. Viry jsou intracelulární parazity. Na to, že je rostlina napadena virem, nás upozorňuje několik symptomů. Například se zpomalí růst rostliny a stonky listů vytvářejí podivné tvary. Na listech se vytvoří bledší, nebo až žluté pásy. Na barevných listech se vytvoří skvrny bílé barvy. Rostlina mohla být infikována již v době nákupu nebo nákazu na ni přenesl hmyz - např. mšice. Také lze nákazu přenést substrátem nebo nářadím. Pokud jste si jisti, že je vaše diagnóza správná je třeba nemocnou rostlinu vyhodit a zničit. Léčba neexistuje. Kvůli ochraně před viry je třeba likvidovat savý hmyz a dezinfikovat půdu.