Kontaktujte nás info@hk-green.cz

Monstera a její nemoci

Monstery patří mezi velmi oblíbené okrasné rostliny pěstované v interiéru. Jejich popularita je založena hlavně na jejich kráse a nenáročnosti. Typické děravé listy a vzdušné kořeny se líbí snad každému. Další výhodou je, že Monstery rostou pomalu, takže není třeba často měnit jejich stanoviště. Majestátní Starší rostliny po estetické stránce velmi vhodně dekorativní dotvářejí větší vnitřní prostory. Nejznámější a nejvíce pěstovanou je Monstera deliciosa.

Na co si třeba dát při pěstování Monstery pozor?

Nemoci

Skvrnitost listů

Patří mezi choroby, kterými Mostert trpí nejčastěji. Pokud se na listech tvoří hnědé vodnaté skvrny, které se rychle zvětšují, je příčinou přílišná vlhkost. Monster je třeba zajistit sušší prostředí. Zalévat rostlinu přímo do substrátu a nezvlhčovať listy. Méně napadené listy, by měly tímto způsobem vyléčit. Listy, které jsou napadené ve větším rozsahu třeba odstranit.

Pokud okraje skvrn žloutnou a na povrchu skvrn se objevují skvrny černé barvy, tehdy je už Monstera napadena sporami hub. Příčinou tohoto onemocnění je, že na pěstování se používá příliš těžký substrát v kombinaci s nadměrným zavlažováním Monstery. Onemocnění se může přenést i z jiných, blízko stojících rostlin nebo infikovaným nářadím.

Rostlinu léčíme tak, že ji poléváme méně a jen do substrátu. Použijeme propustnější substrát s dostatečnou drenážní vrstvou a květináč s odtokovými otvory. Odstraníme všechny napadené listy a rostlinu ošetříme opakovaným postřikem (3 - 4 krát) v časovém intervalu cca 10 dní.

Při použití přírodního prostředku založeného na bázi grapefruitové šťávy se názory uživatelů na jeho účinnost liší. Jako účinný se považuje tehdy, pokud je onemocnění diagnostikováno v raném stádiu a okamžitě se použije postřik. Jinak převládá názor, že je velmi vhodný jako doplněk výživy rostlin. Dobré výsledky v boji proti této chorobě se dosahují po použití chemického fungicidu.

Hniloba kořenů

Toto onemocnění způsobují plísně na kořenovém systému rostliny. Plísně rychle a snadno vznikají v teplém a velmi vlhkém prostředí. Na Monster se tato nemoc projeví tak, že listy žloutnou a stonky měknou a hnědnou. Celá rostlina postupně vadne a může dojít k jejímu úhynu. Pokud včas rozpoznáme příznaky této choroby a hned správným způsobem reagujeme, rostlinu se nám podaří zachránit. Po vyjmutí rostliny ze substrátu je třeba zkontrolovat stav kořenového systému. Pokud jsou kořeny hnědé barvy a kašovité, tak se rostlině už nedá pomoci a třeba ji zničit. Pokud však zjistíme, že většina kořenů je tuhá a bílé barvy, můžeme přistoupit k léčení. Z kořenového systému odstraníme nemocné části. Rovněž odstraníme napadené listy a stonky. Je třeba odstranit i několik nemocí nenapadených listů, aby byla zajištěna rovnováha mezi nadzemní částí a kořeny. Rostlinu přesadíme do nového substrátu. Zalijeme fenolové roztokem.

Škůdci

Červci

Monstera pěstovaná na příliš tmavém místě může být napadena červce. Je to malý savý hmyz bílé barvy, který zaregistrujeme jako bílé péřové chomáče na stoncích a spodních stranách listů. Listy napadené rostliny vadnou a žloutnou. Pokud byl výskyt škůdců zjištěn brzy, dají se odstranit tak, že napadené části důkladně utřít hadříkem namočeným v alkoholu. Pokud to nepomůže, nebo je napadení většího rozsahu, použijeme insekticid.

Roztoči

Pokud pěstujeme Monsteru v prostředí s příliš nízkou vlhkostí vzduchu, objeví se na ní jiní cizopasníci - roztoče. Roztoči nejsou hmyz, ale patří mezi pavoukovci. Jsou velmi drobné, viditelné pouze pomocí lupy. Jejich výskyt zaregistrujeme nejdříve podle typické pavučiny na spodní straně listů. Jsou červené barvy a živí se sáním rostlinné šťávy, což vede ke snížení celkové kondice rostliny. Boj s roztoči není jednoduchý. Roztoči se rychle množí a rychle získávají odolnost vůči pesticidům, proto je třeba při opakovaných postřicích používat pesticidy s různou účinnou látkou. Je důležité napadené listy odstranit a zničit. Přiměřeně je třeba zvýšit vlhkost vzduchu.

Příznaky nesprávného pěstování monstery

Vybledlé malé listy a pomalý růst

Velmi pravděpodobně má rostlina málo světla. Stín jí nevyhovuje.

Hnědé okraje listů

Příčinou může být velmi suchý vzduch. Problém odstraním rosením rostliny. Podobné příznaky se na rostlině objeví i když má příliš malý květináč.

V listech nejsou díry

U mladých listů je to normální. Jinak může být příčinou nedostatek světla a živin. Při vyšších rostlinách je třeba zatlačit vzdušné kořeny do substrátu nebo dbát aby zarástli do opory - mechové tyče.

Zmačkané okraje listů

Toto svědčí v zimě o nedostatku tepla a světla.

Bledé až žluté listy s bílými skvrnami

Nejpravděpodobnější příčinou je příliš mnoho světla.

Opadávání listů

Je normální pokud u starších rostlin opadávají spodní listy. Pokud listy opadávají častěji, příčinou může být vážný problém. Sledujeme horní listy. Pokud před jakoby mu šupiny zhnědnou a vyschnou, je příčinou vysoká teplota. Nejčastěji v zimě, když jsou rostliny umístěny při radiátorech.

Žloutnutí listů

Pokud listy žloutnou a nehnijí, je příčinou nedostatek živin. Listy žloutnou, měknou a objeví se hniloba - příčinou já příliš vody.

Profesionální imitace rostlin

Monstera patří mezi populární pokojové okrasné rostliny. Typickým velmi dekorativním tvarem listů jsou nezaměnitelnou součástí mnoha obytných i užitkových interiérů. Potřebou vhodných podmínek pro pěstování je však jejich použití přece jen omezené. Monstera jako profesionální imitace se vyrábí ve velkém množství provedení a velikostí. Každý zájemce si jistě vybere tu svou v škále velikostí 40 - 200 cm. Velmi pěkné jsou samostatné listy i umělé úponky. Atraktivní jsou závěsné dekorace Monstery v mechové kouli. Kromě nejpopulárnější a nejrozšířenější Monstery deliciosa se vyrábějí i imitace jiných, na pěstování náročnějších druhů. Za použití vhodných materiálů se vyrábějí v širokém sortimentu i umělé Monstery určené k instalaci v exteriéru. Jejich kvalita je zárukou dlouhodobé odolnosti vůči povětrnostním vlivům.